czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie informacji

1. Wyszukiwarka internetowa to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.





2. Systemy wyszukiwania informacji (SWI) – systemy informacyjne, których głównym zadaniem jest optymalizacja indeksowania zbioru termów w celu jak najszybszego i najbardziej trafnego (relatywnego) udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jest to również dziedzina nauk informatycznych (przedmiot akademicki) traktująca o tych systemach, badająca głównie efektywność systemów wyszukiwania informacji.
Celem systemu wyszukiwania informacji jest dostarczenie użytkownikowi poszukiwanej przez niego informacji. Użytkownik, który ma szereg pytań, powinien na nie otrzymać odpowiedź w jak najkrótszym czasie.


3. Lepsze wyszukiwanie
Domyślne wpisywanie frazy w wyszukiwarkach rzadko kiedy przynosi pożądane rezultaty, warto znać parę sztuczek, które pozwolą dopasować wyniki wyszukiwania do naszych potrzeb. Generalnie zasada jest prosta, wydajemy jak najbardziej szczegółowe zapytanie starając się eliminować wszelkie niepożądane przez nas treści. Poniżej zapisane są tricki:
+ - stosując znak plusa wymuszamy na wyszukiwarce pojawienie się danego słowa w wynikach.
zwierzęta domowe +koty +psy
- - stosując znak minusa wymuszamy na wyszukiwarce usunięcie z wyników wyszukiwania rezultatów zawierających dane słowo.
zwierzęta domowe -koty
"" - kiedy zapiszemy szukaną frazę w cudzysłowie, spowodujemy wyświetlenie rezultatów, które zawierają dokładnie taki ciąg znaków jak ten podany w cudzysłowie.
"pies najlepszy przyjaciel człowieka"
OR - operator OR spowoduje wyszukanie jednego z dwóch podanych zwrotów
zwierzęta koty OR psy
szczęśliwy traf - wyszukiwarka Google umożliwia skorzystanie z przycisku, "szczęśliwy traf", który powinien nas przenieść do najlepiej dopasowanego w danej chwili wyniku.
site:nazwa_domeny - poleceniem site możemy przeszukiwać określoną domenę. Jeśli nie podamy żadnego hasła to wyświetlone zostaną wszystkie strony z danej domeny. Poniższy przykład pozwala na wyszukiwanie informacji o owczarku niemieckim na stronie pies.pl.
site:pies.pl "owczarek niemiecki"
hasło 1..n - możemy podać wartość liczbową w przedziale, która ma się pojawić w wynikach wyszukiwania.
psy 5..10 kg

Oprócz powyższych sztuczek warto również sięgać do innych sposobów np. wyszukiwać hasła po angielsku (często takie wyszukiwanie przynosi o wiele bardziej wymierne rezultaty, ze względu na mnogość zasobów w tym właśnie języku), czy też spróbować wyszukać podaną frazę w innej wyszukiwarce. To, że Google ma obecnie największy udział w rynku, nie oznacza to wcale, że jego wyniki zawsze są najlepsze i najbardziej adekwatne dla naszych potrzeb.



4. Katalogi tematyczne.
Katalog stron WWW – jeden z rodzajów organizacji adresów i kategoryzacji strom intenetowch. Moderowane ręcznie zbiory adresów internetowych, grupowane tematycznie.
W katalogach autorzy stron lub inne osoby zgłaszają stronę, zazwyczaj z krótkim opisem, po czym zostaje ona, zwykle po przejrzeniu, wpisana na listę pod danym hasłem.
Największym katalogiem jest DMOZ. Jest on tworzony przez ochotników z całego świata (kilkadziesiąt tysięcy osób). Cała treść tego katalogu jest dostępna jako open content w pliku XML i można z niej korzystać w dowolnych celach, pod warunkiem, że umieści się link powrotny na stronę DMOZ.

5. Czy można cofnąć się w czasie?
Aby dostać się do strony, która nagle przestała odpowiadać należy odwiedzić muzeum stron internetowych:
http://www.archive.org/web/web.php


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz